Znakowanie laserowe

Technika znakowania laserowego znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występuje potrzeba uzyskania wysokowydajnego i trwałego nadruku. Znakowanie za pomocą lasera jest dużo szybsze w porównaniu z mechanicznymi metodami, takimi jak znakowanie mikropunktowe czy rytowanie. Główną cechą charakteryzującą znakowarki laserowe jest nieusuwalność, bardzo duża estetyka znaku oraz precyzja, która pozwala na oznakowanie elementów o bardzo małych wymiarach. Znakowarki laserowe stosuje się w branży przemysłowej (przemysł samochodowy, lotniczy, farmaceutyczny), firmach z branży reklamowej itp.


Znakowarka laserowa SIGNUM

laser.jpg

W modelu SIGNUM rolę układu pompującego pełni półprzewodnikowa dioda laserowa o dużej jasności i sprawności 50%. Szacowany czas pracy diody pompującej wynosi powyżej 10000 godzin. Obsługa została zredukowana do minimum. Urządzenie nie wymaga dużych i kosztownych systemów chłodzących. Zastosowany system chłodzenia termoelektrycznego i chłodzenia powietrzem, który nie wykorzystuje żadnych płynów chłodzących zapewnia lepszą kontrolę nad temperaturą diody pompującej podczas pracy. Wpływa on także na zmniejszenie rozmiarów urządzenia oraz mniejszy pobór energii.

Wszystkie modele znakowarek laserowych SIGNUM wyposażone są w system "Active Q-Switch", który pozwala na szybsze znakowanie z wysoką jakością. "Active Q-Switch" pozwala na regulację częstości impulsów w celu dostrojenia parametrów lasera i optymalizacji kontrastu i prędkości znakowania na powierzchniach wykonanych z różnych materiałów.

Dzięki promieniowi laserowemu o bardzo dużej jakości możliwe jest znakowanie nawet małych rozmiarów danych, takich jak grafika, kody kreskowe, kody 2D Data Matrix, znaków firmowych czy logo.

Seria urządzeń SITELMK3 SIGNUM charakteryzująca się znakomitym współczynnikiem cena/jakość stanowi bardzo dobry wybór na rynku znakowarek laserowych.

Zestawienie znakowarek laserowych

Znakowarki laserowe dostępne są w dwóch konfiguracjach:

Jednoczęściowe

Wszystkie elementy systemu znakującego, takie jak źródło lasera, optyka, układ zasilania i sterowania, zabudowane są w jednej kompaktowej obudowie. Konfiguracja ta jest idealna do integracji z urządzeniami automatycznych linii produkcyjnych.

Dwuczęściowe

Dwie główne części systemu, głowica znakująca i jednostka sterująca, połączone są ze sobą za pomocą przewodu światłowodowego. Ta konfiguracja redukuje do minimum powierzchnię zajmowaną przez głowicę znakującą oraz zapewnia lepsze chłodzenie układu zasilającego i sterującego.

dual_block.jpg

Dane techniczne:

Źródło lasera: DPSS Nd:YVO4
Długość fali: 1064 nm
Moc lasera 5 / 10 / 20 W
Czas impulsu: 5 do 25 ns
Częstotliwość impulsów do 100 kHz (Active Q-Switch)
Chłodzenie: powietrze / termoelektryczne
Dioda pompująca: 808 nm - Klasa IV
Dioda wskazująca: 635 nm - Klasa IIIa
Temperatura otoczenia 25° ± 10° C
Wilgotność otoczenia max. 85% (bez kondensacji)

Stanowisko do znakowania laserowego

stanowisko_laser.jpg

Do znakowania niewielkich części za pomocą lasera służyć może znakowarka w wersji stołowej. Do znakowania detali o dużych rozmiarach w warunkach przemysłowych zostało zaprojektowane stanowisko do znakowania laserowego. Każde stanowisko może być dodatkowo wyposażone w opcjonalne akcesoria, takie jak oś do znakowania obrotowego, stół obrotowy, podajnik etykiet.

Rozwiązania firmy SITELMK3 oparte są o technologię laserową dostosowaną do konkretnej aplikacji (laser neodymowy, CO2, laser fibrowy).

Oprogramowanie do znakowarek laserowych

software.jpg

Oprogramowanie SIGNUM Marking Software umożliwia kompletne i zróżnicowane zarządzanie parametrami i dopasowanie ich do różnych powierzchni materiałów i warunków znakowania.

Główne cechy:

  • aplikacja dla Windows,
  • możliwość znakowania grafiki wektorowej i rastrowej,
  • importowane różne formaty grafiki: PLT, DXF, BMP, JPG,
  • znakowanie kodów kreskowych i kodów 2D Data Matrix,
  • możliwość znakowania na powierzchniach płaskich i cylindrycznych (opcjonalna oś obrotowa),
  • możliwość wymiany danych z innym komputerem,
  • i wiele innych ...